rouge_one_mobile

Star Wars: Rogue One

3D Conversion and Visual Effects by: Stereo D
3D Conversion
Stereo Executive Producers William Sherak Aaron Parry Mike Gunter
Stereographer Yoichiro “Yo” Aoki Producer Timmy Broderick
Stereo Supervisors Jeremy Carroll Bhanu Prakash Stereo Production Supervisor Adam Fisk
Finaling Supervisors Thailraju Shri Bindu Madhav Russell McCoy Prasanna Kodapadi Brian Schultz
Depth Supervisor Roy Mann Roto Supervisor Daniel Schrepf
VP of International Production Services Prafull Gade VP of 3D Technology Nizar Thabet
Stereoscopic Post Executive Milton Adamou VP of Business Planning Evan Jackson
Line Producers Chris Treichel Krishna Prasad VP of Conversion, VFX Adam Schardein
Senior Stereo Editors Dave Watro Reginald Harber Jr. Creative Services Manager Lindsey Kaiser
Finaling Manager Rebecca Kramp Vinay k Mandala Asset Producer Michael Anders
Depth Manager Jessica Sharp Ravi Mahapatro Siromani Post Production Manager Derek N. Prusak
Roto Manager Matthew Gill Nishant Subrahmanian Operations Manager Rajaram Sundaresan
Element QC Asst Department Manager Cara Hindley Creative Supervisor, Toronto Davis Saunders
Production Coordinators Stephanie Phira Siddique Zayn Jinah Noelle Cyr Catherine Ennis
Executive Assistant to Mr. Sherak & Mr. Gunter Rebecca Seamans Executive Assistant to Aaron Parry Jeremy Landers
Depth Department Vishal Tyagi Ankit Rathod Aditi Joshi Rahul Mhatre
Shiv Prakash Jangid Abhjit Sahebraoji Gedam Prashant Padvi James Clowater
Miriam Alvarez Simeon Remedios Daniel Burridge Benajamin Moktar
Holly Davidson Juan Perez Jeremiah Finn Holly Gunn
Yogesh Sawant Harish Naidu Himanshu Pathak Kelly Wescott
Roto Department Raphael Oseguera Prem Shankar Kumar Madhu Dasyapu Rajiv Singh
Saurabh Rajpoot Tarun Joshi Abhimanyu Shrivastav Milind Gharate
Asma Mulla Ajit Mohan Nikam Sadev Arjun Padmukhe Yogesh Khedkar
Finaling Department R. Parthasarathy Anit Kumar Aman Rahul Chaudhari Anil Kumar Ankathi
Suhas P S Ghanshyam Sureshbhai Waghela Om G Kangone Tyler Halle
Varuna Darensbourg Yael Majors Victor Fernandez Peter Machuca
Dana Passarella Andrew Tinkler Harsimmar Bobal Parker Smith
International Production Mayur Dadarao Adhau Pankaj Kumar Singh Pooja Dhengle Gaurav Tomar
Anilraj Jashua Saket Sinha Vikas Tulsiani Hemant Verma
3D Technology Managers Val dela Rosa Pipeline Supervisor Chris Montesano
Mike Knox Pipeline TD Rustin Devendorf
Element QC Leads Les Foor Element QC Artist Travis Fruci
Joshua Gengler Element QC Coordinator Kyle Whaley
Finaling QC Lead Chris Myerchin Final QC Artist Avi Arora
Ingest/Delivery Coordinators Rebecca Andersen Jake Dee-McKoy Kisholay Ray Adam Heinis
Data I/O Niki Patterson Software Development Manager Jill Isner
Software DevelopmentĀ  Ron Choi Michael McCartney Cameron Smith
Visual Effects
Line Producer Andrew Eick VFX Supervisor Mike Hedayati
VFX Assistant Manager Kiran Hegde VFX Roto Supervisors Eshwar Babu Kolla
VFX Finaling Supervisor Gokul Mahajan Nesar Ahmad
VFX Paint Lead Om Kangone VFX Roto QC Supervisor Shailendra Jaiswal
VFX I/O Michael Johnson Elamkunnapuzha VFX Roto Lead Raphael Oseguera
Nabankur Bhagawati
VFX Production Coordinators Sweety Srivastava Alexander Fisk Girindra M. Gandhi
VFX Artists Andrew Kennedy Alex Heffner Grant Lee Adnan Siddique